مقاله

فرق برنج کشت اول با کشت دوم

فرق برنج کشت اول با کشت دوم

فرق برنج کشت اول با کشت دوم

فرق برنج کشت اول با کشت دوم | هنگامی که وارد یک مغازه برنج فروشی می‌شوید، ممکن است با یک نوع برنج ایرانی مواجه شوید که هم کشت اول دارد و هم کشت دوم که قیمت‌های متفاوتی هم دارند. حتی ممکن است به اصطلاحاتی مثل دونوج یا راتون نیز برخورده باشید. اگر می‌خواهید با هرکدام از اصطلاحات بالا به خوبی آشنا شوید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید و اطلاعات خود را برای خرید برنج ایرانی تکمیل کنید.

برنج کشت اول

برنج کشت اول همان برنجی است که کشاورزها بذر آن را از فروردین‌ماه آماده می‌کنند و در خردادماه می‌کارند. این برنج، بسته به مکان کشت، در مرداد یا اوایل شهریور برداشت می‌شود. مراحل تولید برنج به ترتیب شامل آماده‌سازی بذر برنج، آماده نمودن خزانه، پاک‌سازی زمین خزانه، کاشت بذر در خزانه، شخم و کوددهی زمین اصلی، برداشت نشاء از خزانه، کاشت نشاء در زمین اصلی، آبیاری و وجین، سم‌پاشی و برداشت برنج و کمباین‌زنی می‌باشد. برنج بقیه مراحل را در کارخانه می‌گذراند.

برنج کشت دوم

وقتی برنج کشت اول برداشت شد، کشاورزها مجدداً زمین را شخم می‌زنند و برای سری دوم، بذرهای برنجی که از یک ماه قبل آماده کرده‌اند را می‌کارند. تمامی مراحل کاشت برنج همچون کشت اول عیناً تکرار می‌شود. به این نوع برنج، برنج کشت دوم می‌گویند. کشت این برنج در مازندران و به خصوص در شهرستان فریدونکنار مرسوم است. برنج کشت دوم در آبان ماه هر سال برداشت می‌شود. در استان گیلان برنج کشت دوم به علت سردی هوا کاشته نمی‌شود.

اسامی برنج کشت دوم، طارم بینام و امرالهی می‌باشد.

تفاوت برنج کشت اول و دوم

ممکن است سوال “برنج کشت اول بهتره یا دوم؟” برای شما نیز پیش آمده باشد. این دو نوع برنج چند تفاوت اساسی با یکدیگر دارند که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

  • برنج کشت دوم عطر بهتری نسبت به برنج کشت اول دارد و خوش‌پخت‌تر است. بعضی‌ها علت بهتر بودن برنج کشت دوم را به خنکی هوای پاییز و زاویه تابش خورشید ربط می‌دهند.
  • دانه‌های برنج کشت دوم درشت‌تر هستند.
  • در مراحل کاشت برنج به برنج کشت دوم به خاطر افزایش کرم‌های ساقه‌دار چند برابر کشت اول سم می‌زنند؛ اما زمانی‌که هوا رو به خنکی می‌رود، سم‌پاشی را متوقف می‌کنند و بدین‌صورت فاصله بین سم‌پاشی و برداشت برنج بیشتر می‌شود. سموم برنج مدت زیادی در برنج نمی‌مانند و بعد از حدود یک ماه از بین می‌روند؛ هرچند بعضی از کشاورزان معتقدند سموم استفاده شده به صورت کامل از برنج کشت دوم خارج نمی‌شود و به همین خاطر برنج کشت اول سالم‌تر است.
  • نشاءکاری برنج کشت دوم در مردادماه، یعنی در اوج گرما انجام می‌شود و به همین خاطر به آب خیلی بیشتری برای اولین ماه کشت نیاز دارد. بعد از حدود یک ماه به علت شروع فصل بارندگی در مازندران، آبیاری زمین تا حدی با آب‌های جاری صورت می‌گیرد و زمین نیازی به آبیاری توسط آب چاه ندارد. به همین علت آب مورداستفاده برای کشت دوم از کشت اول نیز کمتر است اما در سال‌های کم آبی بهتر است کشت دوم انجام نشود تا آب‌های سطحی به آب‌های زیرزمینی تبدیل شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *