مقاله

بهترین شهرهای ایران برای کشت برنج

بهترین شهرهای ایران برای کشت برنج

بهترین شهرهای ایران برای کشت برنج

بهترین شهرهای ایران برای کشت برنج |همانطور که می دانید برنج به عنوان یک ماده غذایی مقوی و پر مصرف در تمامی غذاهای ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابر تحقیقاتی که صورت گرفته شده است، بیشترین درصد کشت برنج در مناطق شمال کشور از جمله گیلان توسط کشاورزان خبره صورت می گیرد که به برنج رشت معروف است

لازم به ذکر است، علاوه بر گیلان مناطق دیگری نیز در کشور وجود دارد که در آن جا کشت برنج صورت می گیرد. عوامل موثر بر فرآیند رشد برنج در این مناطق وجود نوع آب و هوای معتدل و خاک حاصلخیز می باشد.

کشت برنج در خوزستان

یکی از مناطقی که در آن جا بیش ترین درصد کشت برنج صورت می گیرد، استان های جنوبی کشور نظیر خوزستان، فارس و اصفهان است. یک نمونه از برنج های خوزستان که به برنج عنبربو شهرت دارد بسیار خوش عطر و طعم می باشد. از ویژگی های برنج عنبربو می توان به اندازه آن اشاره نمود، دانه های این نوع برنج کمی از برنج های گیلان کوچک تر می باشد.

کشت برنج در استان فارس

یکی دیگر از انواع برنج ایرانی که در جنوب کشور کشت می شود، برنج چمپا می باشد. این برنج در استان فارس تولید می شود و با وجود آب و هوای گرم و نبود آب کافی بسیار خوش عطر است.

 

کشت برنج در اصفهان

استان اصفهان از دیگر مناطق جنوبی کشور است که در آن جا کشت برنج صورت می گیرد. برنج تولید شده در این استان به برنج لنجان یا به عبارتی لنجون معروف می باشد. وجود نشاسته بالا در این برنج باعث شده تا بسیارخوش عطر باشد و هنگام پخت، در مدت زمان بسیار کمی مغز پخت شود.

حال بعد از بررسی کشت برنج در استان های جنوبی کشور، باز به گیلان همیشه سر سبز و خوش آب و هوا بر می گردیم. در ادامه چند نمونه از استان های شمالی کشور که در آن جا کشت برنج صورت می گیرد را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.

برنج گیلان

انواع شهرهایی که در آن جا کشت برنج صورت می گیرد، کدام است ؟

کشت برنج در استان گلستان

مردم ساکن در استان گلستان به دلیل وجود آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیز به کشت برنج در این منطقه می پردازند. کشت برنج در این استان دارای شرایط متفاوتی می باشد که همین موضوع موجب تولید انواع بسیاری از برنج ها از قبیل برنج فجر، برنج دم سیاه طارم و… شده است. در استان گلستان کشاورزان از روش خشکه کاری برای تولید برنج استفاده می کنند زیرا این روش باعث جلوگیری از مصرف بیش از حد آب می شود.

کشت برنج در مازندران

یکی دیگر از مناطق شمال کشور که بیشترین مقدار برنج در آن جا تولید شده، استان مازندران می باشد. در این استان به دلیل وجود آب و هوای مطلوب، امکان کشت برنج به دو بار در سال رسیده است. برنج تولید شده در این منطقه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و بهترین نوع برنج گیلان محسوب می شود.

کشت برنج در صومعه سرا

شهرستان صومعه سرا دارای آب و هوای مطبوع و خاک جلگه ای می باشد، در این شهرستان خاک های جلگه ای و کوهپایه ای وجود دارد که برای کشت انواع برنج بسیار مناسب واقع شده است. به همین منظور برنج به دست آمده در صومعه سرا از کیفیت و عطر و بوی بیشتری برخوردار می باشد.

خرید برنج رشت

با توجه به مطالب گفته شده در ایران مناطق بسیاری وجود دارد که می توان در آن جا به کشت برنج پرداخت. گیلان با توجه به وجود شرایط اقلیمی مناسب به عنوان بهترین منطقه برای کشت برنج شناخته شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *